Izba Regionalna

TRADYCJA JEST TWOJĄ GODNOŚCIĄ, TWOJĄ DUMĄ, TWOIM SZLACHECTWEM. DBAJ WIĘC O ZACHOWANIE SPUŚCIZNY TWOICH OJCÓW”.

W. ORKAN

KRÓTKI ZARYS HISTORII

Inicjatywa stworzenia miejsca poświęconego tradycji naszego regionu przy Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku zrodziła się w roku szkolnym 2010/11. Jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor szkoły Pan Krzysztof Zając.

Zalążkiem zbiorów stały się eksponaty pochodzące z gospodarstw wiejskich z okolic Sanoka oraz z sanockich domostw, gromadzone latami przez wielu nauczycieli i uczniów w klasowych kącikach regionalnych.

Przygotowaniem pomieszczenia i eksponatów do Izby zajęły się Panie Kazimiera Tarnawska- Rogoz i Małgorzata Mindur oraz Pan Bolesław Róż, budowy pieca podjął się Pan Józef Wołtosz, w gromadzeniu zbiorów duży wkład miały także Panie Bożena Skrzypska – Obławska i Maria Wołtosz. Wsparcie dla inicjatywy Izby Regionalnej okazał pracownikom szkoły dyrektor Sanockiego Muzeum Etnograficznego pan Jan Ginalski wraz ze współpracownikami.

W czerwcu 2012 r., przy okazji obchodów 25-lecia istnienia szkoły, uroczyście otwarto Izbę Regionalną, a gościem honorowym podczas tego wydarzenia był ks. biskup Adam Szal.

Twórcy Izby Regionalnej postarali się, by swoim wyglądem jak najbardziej przypominała wiejski dom. Na suficie umieszczono drewniane bele oraz odtworzono fragment zadaszenia. Efekt autentyczności został osiągnięty także dzięki bogatej kolekcji zbiorów.

Niestety przez lata 2020-21 z powodów technicznych oraz zniszczeń Izba nie działała. W roku szkolnym 2022/23 z inicjatywy Dyrektora szkoły Pana Marka Wojtowicza została ona wyremontowana, wzbogacona o nowe eksponaty, zagrodę gospodarczą oraz zupełnie nowe pomieszczenie – „ Izbę Szkolną”.

Przy okazji obchodów Dnia Patrona – ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, w październiku 2022r. miało miejsce uroczyste wznowienie jej działalności.